Langoš: V Pomurju priljubljena ulična poslastica
Langoš je tradicionalna madžarska jed, ki jo pripravimo iz mehkega kvašenega testa in ocvremo do popolne hrustljavosti. Priprava langoša se začne z aktivacijo kvasa, ki mu dodamo malo sladkorja in toplega mleka. Ko kvas naraste, ga zmešamo z moko, soljo, toplo vodo in kančkom olja. Čeprav lahko langoš pripravite kar doma, je najpogosteje na voljo na kulinaričnih dogodkih, trgih, vaških dogodkih in kopališčih. V Pomurju ga nekateri tudi poznajo kot langaš, medtem ko je v madžarščini znan kot lángos.
Zgodovinski izvor langoša
Langoš verjetno izhaja iz peke kruha, saj se tudi ta jed pripravlja iz krušnega testa. Ime “lángos” izhaja iz madžarske besede láng, ki pomeni ogenj, saj so langoš nekoč pekli v sprednjem delu peči na odprtem ognju. Ko so testo za kruh vzhajali, so iz njega izrezali kos, ga oblikovali z roko in spekli na vroči žerjavici.
Langoš kot ulična poslastica
Danes je langoš ena najbolj priljubljenih jedi pri uličnih prodajalcih po vsej Madžarski in tudi na območjih, kjer živi madžarska skupnost. Poleg klasičnega langoša, ki je pripravljen iz osnovnih sestavin kot so moka, kvas in voda, obstaja tudi različica s krompirjem – krompirjev langoš, ki zaradi dodatka kuhanega krompirja dobi še mehkejšo in bolj polno teksturo.
Langoš s krompirjem je slastna različica klasičnega langoša, ki mu dodatek krompirja daje posebno teksturo in okus. Tukaj je recept za pripravo originalnega madžarskega langoša s krompirjem.
Sestavine:
- 500 g moke
- 300 g krompirja (kuhanega in pretlačenega)
- 25 g svežega kvasa (ali 1 vrečka suhega kvasa)
- 200 ml tople vode
- 1 žlička sladkorja
- 1 žlička soli
- 2 žlici olja (sončnično ali olivno)
- Olje za cvrtje
Dodatki:
- Česnovo olje (pripravljeno iz stisnjenega česna in sončičnega ali olivnega olja)
- Kisla smetana
- Nariban sir (po okusu)
Priprava:
- Priprava kvasa: V manjši posodi raztopite kvas s sladkorjem v topli vodi. Pustite stati približno 10 minut, da kvas začne delovati in se pojavijo mehurčki.
- Priprava testa: V veliki posodi zmešajte moko in sol. Dodajte kuhani in pretlačen krompir ter vzhajan kvas. Počasi dolivajte toplo vodo in mešajte, dokler ne dobite gladkega in elastičnega testa. Če je testo preveč lepljivo, dodajte še malo moke.
- Vzhajanje: Testo pokrijte s krpo in pustite vzhajati na toplem mestu približno 1 uro, dokler ne podvoji volumna.
- Oblikovanje: Vzhajano testo preložite na pomokan delovni površini. Razdelite ga na manjše hlebčke (približno 6-8) in oblikujte v krogle. Pustite, da počivajo še 15 minut.
- Oblikovanje langoša: Vsako kroglico testa previdno razvaljajte ali oblikujte z rokami v tanke ploščate kroge. Robovi naj bodo debelejši, sredina pa tanjša.
- Cvrtje: V večji ponvi segrejte olje (približno na 180-190°C). Vsak langoš previdno položite v vroče olje in cvrite nekaj minut na vsaki strani, dokler ne postane zlato-rjav.
- Postrežba: Ocvrte langoše odcedite na papirnatih brisačah. Postrezite jih z česnovim oljem, kislo smetano in naribanim sirom.
Čeprav je langoš danes zelo priljubljen in ga pogosto najdemo z različnimi dodatki, kot so Nutella, kečap ali majoneza, ti dodatki niso del tradicionalnega langoša. Tradicionalni langoš se postreže s česnovim oljem, kislo smetano in naribanim sirom. V preteklosti so bile tudi različice z zelišči ali krompirjem, vendar bolj moderni dodatki, kot sta Nutella ali kečap, ne spadajo v izvirni recept in ne odražajo pravega okusa madžarske ulične hrane.
Čeprav se zdi zanimivo eksperimentirati z okusi, takšni dodatki ne ohranjajo avtentičnosti te jedi. Pravi ljubitelji langoša verjamejo, da najboljši okusi izvirajo iz klasičnih, preprostih sestavin, ki poudarjajo hrustljavo, zlatorjavo testo in tradicionalne prelive, kot so kisla smetana in česen.